Přeskočit na obsah

Focke Wulf Fw-190A-8 – BX + vs 10 – Bad Aibling – 1945 – model Eduard 1/72

Jednobarevný Focke Wulf z Aiblingu. Tento netradiční vzhled „Áčka“ mě už pěknou dobu přitahuje. Firma Revell tuto kamufláž kdysi dávno zařadila i na svůj dvaasedmdesátkový model Fw-190A-8 (je tam do dnes). Tak jsem začal postupně prohledávat net, zda opravdu najdu reálnou předlohu. Jsem rád, že k dnešnímu dni už mám celkem slušný počet fotografií. Nemalou zásluhu na to mají kluci z diskusního fóra modelářů „Modelforum“ jako je například hans dlouhán, Jozeff66, pufo a další. Nicméně by se hodila i fotka z levé strany. Ta se zatím nikde neobjevila, a trochu se bojím, že ani neobjeví. Nicméně čekat se mi nechce. Tak to bude trochu „what if“.

Rozbor typu a kamufláže: Jako první jsem se zaměřil na variantu stroje. Že jde o FW-190A-8 není pochyb. Co mě trápí je typ křídla. Z fotografií toho moc poznat není. Revell ve své stavebnici uvádí přidělat na tento stroj zbraňová pouzdra se čtveřicí 20mm kanonů. To jsem na fotografiích neviděl ani náhodou. Zato je celkem slušně na fotografii vidět chybějící část krytu podvozkových kol. Zda byly demontovány během služby nebo až na vrakovišti, určit nepůjde. Nicméně na modelu je odstraním dle fota. Dalším oříškem je kamufláž. Snad všude se uvádí RLM 76. Při hodně pozorném zkoumání fotografií ale narážím na náznak kamufláže. Velmi dobře je to vidět na fotce, kde je povrch křídla celkem v detailu. A na jeho konci je vidět přechod ze světlého do tmavšího odstínu. Celou věc jsem opět konzultoval s kluky z Modelfóra. Došli jsme společně k závěru, že stroj byl hodně opotřebovaný. Určitě nešlo o jednotný nátěr. Povrchová úprava bude opravdu lahůdka a jsem zvědavý, zda to alespoň trochu zvládnu. Další věc, co mi trochu nedá spát, jsou VOP a SOP. Hlavně jejich pohyblivá část. Z fotografie bych si dovolil tipovat nátěr základní (opravnou) červenohnědou barvou. Ale je možné, že je to jen optický klam, a za vše může světlo při fotografování. Sám ještě nevím, jakou variantu nakonec zvolím. A zde je screenshot s viditelnými detaily o kterých jsem zde psal.

Model a doplňky: Fw-190A-8 dělá hned několik výrobců. Revell, Hasegawa, Airfix. Já zvolil model od firmy Eduard. Nic lepšího na trhu momentálně není. Zvolil jsem verzi FW-190A-8 standardní křídlo. Co jsem si ale nechal udělat, jsou masky od Ondřeje Schwarze. Ano, jde o Omask. Masky vypadají perfektně, nicméně to bude moje premiéra. Pro jistotu mám stranou nachystané obtisky ze stavebnice Revell. Další pomůcka je nýtovadlo od pana Duška. Opět to bude prvotina. Myslím si, že pro začátek (návrat) je toho až až 😀 .

Popis mého postupu stavby modelu bude někdy příště. Mám toho trochu víc (rozjetá kampaň a sepisování recenze do IL-2 Sturmovik – Great Battles Series). Tak mi držte mi palce.

4 komentáře na “Focke Wulf Fw-190A-8 – Eduard 1/72 – 01 – první část”

  1. Alane,
    vyskúšaj si Fw-190 v 1/32. To je o niečom inom ako 72-ky (osobne mam ale v hlbokej účte všetkých čo 1/72 a menšie stavajú).
    Držím palec a daj sem potom fotky (alebo aspoň na modelforum)
    S pozdravom
    Baron

    1. Ahoj Barone,
      já bych „32“ nedal… je tam vidět každá chyba 🙂 U „dvaasedmdesátky“ se to schová a i místo to nezabere. Ještě jsem chvilku uvažoval o „čtvrtce“. Tam bych mohl vypustit nýtovadlo 😀 . Nejhorší je fakt ten prostor na modely. Ten tak nějak chybí. Takže čím menší, tím lepší. Fotky určitě dám.
      Jarda „Alan Grey“ Mazanec

  2. Pingback: Focke Wulf Fw-190A-8 – Eduard 1/72 – 02 – první část – Alan Grey Page

  3. Pingback: Fotografie týdne (29.1.2023 – 4. týden) – Alan Grey Page

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..