Přeskočit na obsah

Focke Wulf Fw-190A-8 – Gelbe 17 – 3./JG 301 – Pilsen 1945 – model Eduard 1/72

Plzeňák, a nemít postaveno nic z Borského letiště? Nemyslitelné. Tudíž jsem opět zapátral a nakonec zvolil další „stodevadesátku“. Znovu nastal boj se zajištěním dostatečného množství fotografií. Když ale víte, na koho se obrátit (myslím tím samozřejmě kluci z Modelfóra), potom je to vždy podstatně jednodušší záležitost. A na žlutou 17 je toho celkem dost. A dokonce z obou dvou stran. Nakonec se na mém harddisku usadilo celkem 14 fotografií! Úctyhodný počet, že? Některé z nich jsou dokonale ostré a je vidět spoustu detailů. Tak se na ně jdeme mrknout.

Rozbor typu a kamufláže: Kamufláž je standartní RLM 74, 75 a spodní plochy 76. Tady to nijak nevybočuje. Rozložení kamuflážních polí je dle protokolu. Identifikační pruhy a doplňky žluté a červené barvy, opět nevybočují z předpisů pro danou jednotku. Co mě však překvapilo, je informace na návodu firmy Eduard u modelu 1/48. Zde je následující popis: Salzwedel, Německo, březen 1945. Ale u většiny fotografií je uvedena Plzeň. Pravděpodobně jde o stroj, který musel mezi březnem a květnem 1945 přistát na plzeňském letišti. Nakonec se ale přeci jen podařilo najít jednu zvláštnost. Přišel na ni Hans Dlouhán, za což mu znovu děkuji. Na pevné části svislé ocasní plochy je jiný technický kryt pro vstup k ostruhovému kolečku. Je to dobře patrné na svastice, kde část je jen bílý lem, a druhá část je pouze černá. Pokud někdo z Vás uvidí další zajímavost, budu rád za info. Klidně dole v komentářích.

Model a doplňky: Nejsem rychlík a tak mě napadlo, že bych měl stavět duálně. Tak jsem vytáhnul další „dvaasedmu“ Fw-190A-8 od firmy Eduard. Jak už jsem psal minule. Nic kvalitnějšího na trhu neseženete. Velká škoda je, že ještě v té době nedělal Eduard nýty na celý model. Dnes to zvládají na jedničku i u měřítka 1/72. Co dál hlavně potřebuji? Přece masky! Ty si nechám udělat opět od Ondřeje Schwarze (Omask). Barvy jsem pro začátek zvolil Tamiya. Všude se píše: jsou bez zápachu, a pro začátečníka (už je to řadu let, co jsem něco poslepoval a nabarvil) jako jsem já, jsou ideální. Na nástřik mám připravenou Sparmax SP-020 s tryskou 0,2 mm. Snad to s tímto kouskem zvládnu.

Popis spojím společně s dalším modelem, který budu stavět. Něco podobného dělá i modelářský blog „lietadielka – modelársky blog„, který velmi rád navštěvuji, a je pro mě velkou inspirací. Tak teď už jen skalpel, kleště, pilník a hurá na to….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..