Přeskočit na obsah

Dora family od IBG Models 1/72

Myslím si, že Fw190D od IBG Models je momentálně vedoucím modelem v měřítku 1/72. O tomto počinu se mluví snad úplně všude. Nejvíce se na tomto modelu probírá znázornění nýtování. Fotografie odhalí ledacos, a jakmile se objeví detailní záběr, tak se může leckdo zděsit. To byl i můj případ. Na druhou stranu jsem si říkal: vydrž, až budeš mít model v ruce. Já už mám ve skříni jeden kus, a po pečlivém prozkoumání Vám povím vlastní názor. Nýty jsou větší než například na modelech Eduardu, ale nejsou takové, že by je člověk musel zalévat tunami tmelu. To, že jich je méně a nejsou všechny je věc druhá. Já bych asi uvítal model bez nýtování, a pokud bych po něm toužil, udělal bych si ho. Nelze zpochybnit jednu podstatnou věc. Jde o nejlepší model Fw190D co je na trhu, a určitě tam nějakou dobu zůstane osamocen. Jediný konkurent by mohla být firma Eduard, ale ta má momentálně v plánu rodinu Bf109.

Dnes si můžete koupit následující dva modely.

Pokud se budete chtít držet pravidel žádné „What if“, tak Vám u prvního modelu Fw 190D-15 Torpedo Bomber zbývá jen jediná kamufláž. U druhého stroje Fw 190D-9 Cottbuss už si mohou modeláři vybírat. Já jsem zatím v rozpacích, zda D-15 koupit či ne.

Následující obrázky ukazují další dva typy Fw190D, které nás čekají během března.

Fw 190D-9 Mimetall
Fw 190D-9 Over Czech Lands

Tady není nad čím uvažovat. Oba dva kusy kupuji na 100%. Perfektní jsou kresby na krabicích. Myslím si, že je má na svědomí řecký umělec Antonis (rOEN911) Karidis. Jeho práci zbožňuji, a dost často mně tvoří pozadí ve „Woknech“. Co mě trochu víc překvapilo, je znázornění plzeňské Dory na budoucím obalu „Fw 190D-9 Over Czech Lands“. Vždy byl tento stroj prezentován jako červená 18. V modrém provedení to vidím poprvé. Jsem zvědavý, jak se k této změně postaví specialisté na Luftwaffe.

A do konce roku se dočkáme ještě následujících variant a přebalů.

Poslední stavebnice bude 2v1. Na své modely vydá IBG Models i vlastní masky Fw 190D Painting Masks. Omask už je má v nabídce a Ondrova práce je na špičkové úrovni, takže za mě jasná volba. Kdysi dávno jsem si tajně přál Fw190D z produkce firmy Eduard. Nakonec překvapil polský výrobce. Nadělí nám například na další Vánoce Ta152C a Ta152H? Tajně se modlím, aby se to stalo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..