Přeskočit na obsah

22.10.1941 – Start mise: 12:20
Primární cíl: Escort Bombers
Seznam pilotů:
Andreas von Schwerin
Albert Beck
Christoph Neumann
Hartmut von Weizsacker
Alan Grey
Carl Grob

Proměnlivá oblačnost ve výšce: 600 m
Teplota: 7 °C
Barometr: 741 nnHg
Severovýchodní vítr 4m/s

Počet dosažených sestřelů: 3

Dnes máme za úkol doprovodit skupinu He111, a poskytnout jim náležitou ochranu při cestě nazpátek. Sraz je nad naším letištěm. Startuje nás celkem šest. Cíl je průmyslová oblast města Volokolamsk. Vzdálenost je přibližně 115km. Startujeme přesně na čas. Než přidám plyn, vidím v levém horním rohu mojí kabiny celkem 12 Heinkelů.

Stoupáme na 2100 až 2200 metrů, abychom se dostali nad naše bombardéry. Bude to opět dlouhá cesta. Rychlost He111 není nic závratného, a tak je potřeba držet plyn někde kolem 40% výkonu. Během cesty sleduje okolní oblohu 6 párů očí vycvičených stíhačů. Nepřítel nemá šanci.

Po překročení frontové linie spouští protiletadlová obrana svoji symfonii. Ta, s blížícím se cílem, zesiluje na intenzitě. Zvláštní je, že jsem očekával silný letecký odpor, ale nic se neděje. Při pohledu vpravo dolů vidím, jak se celý náklad, který s sebou He111 táhly, sype směrem dolů. Za pár vteřin nato hlásí bombardéry úspěšný zásah. Všichni společně točíme levou zatáčku.

A už je to tady! Andreas hlásí nízko letící kontakty, 4km východně od nás. Stáčíme stroje a jdeme krýt kamarády v Heinkelech. Převracím se na záda a padám společně s Hartmutem na prvního Miga. Má podstatně lepší pozici, tak mu soupeře přenechám. A Hartmut neminul. Odpoutávám se a stáčím směrem k ochraně bombardérů. V dálce vidím naši další dvojici, jak cupuje na kousky osamoceného soupeře, který oďobával plechy jednoho bombardéru. Naše dvojice byla opět úspěšná. Rus se potácí k zemi. Rozhlížím se po obloze. Je klid. Dvě sovětské stíhačky na nás, šest bojovníků, je přeci jen malé sousto. Teď už jen dopravit Heinkely do bezpečí domova. Beze ztrát všichni dosedají na domovském letišti.

Dosažená ocenění: * 13.10.1941 – Pilot’s Badge * 15.10.1941 – Wound Badge in Black * 15.10.1941 – Iron Cross 2nd Class *


22.10.1941 – Start mise: 15:26
Primární cíl: Intercept Attackers
Seznam pilotů:
Andreas von Schwerin
Christoph Neumann
Albert Beck
Alan Grey

Proměnlivá oblačnost ve výšce: 600 m
Teplota: 7 °C
Barometr: 741 nnHg
Severovýchodní vítr 4m/s

Počet dosažených sestřelů: 3

Myslel jsem si, že už bude zbývající část dne v klidu. Přečtu si noviny a vystavím svůj unavený obličej slunečním paprsků. Občas se jim totiž podaří proniknout přes hustou oblačnost a prohřát povrch. Omyl. Spěšný telefonát nás opět žene do kokpitu. Je potřeba udělat pořádek mezi vesnicemi Molochino a Pokrovskoe. Dotěrné nepřátelské letectvo neustále napadá naše pozemní jednotky. Startujeme ve čtveřici. Žádné nabírání výšky. Je nutný okamžitý zásah. Letová hladina je 700 metrů nad mořem. Od poloviny cesty se zhoršuje počasí, a my čím dál častěji vlétáme do mraků plných dešťové vody. Viditelnost se tím značně komplikuje.

Velitel hlásí útočící bitevníky na 11. hodině. Přidávám plyn, abych se držel kolegů, a mezitím se snažím spočítat vzdálené body na obloze. Dnes asi bude veselo. Jsme na místě! Snažím se najít první cíl. Vidím, jak se o kus dál mihla vedoucí P40 a za ní jeho dvojka. Jdu na to. Strhávám knipl doprava a ostrou klesající zatáčkou si nepříteli sedám za chvost. Pálím krátkou dávkou. Minul jsem, ale stále mám čas na opravu. Srovnávám, a pálím další krátkou dávku. Najednou ze soupeřova motoru vyšlehl plamen a v kouřové cloně se řítí dolů. Raději se nesnažím sledovat padající stroj a zvedám nos Messerschmittu nahoru.

Tříštění skla mě hodně vyděsilo. Tlačím páku dopředu, a nořím se do mraků. Musím urychleně zmizet. Ani jsem se nedíval, odkud nepříjemný a nečekaný útok přišel. Jakmile jsem se vynořil pod oblačností, kontroluji stav letadla. Unikající palivo, několik děr na křídle a trupu. Děravou kabinou proudí dovnitř studený vzduch. To bylo o fous. Otáčím se za sebe. Je tam klid. Jen ve sluchátkách stále slyším kamarády, jak bojují s protivníkem. Stoupám. V hlavě se mi honí myšlenky. Domů nebo zpět? Palivo pomalu uniká, ale poškození nebude tak velké. Vracím se zpět. Nenechám tam kamarády samotné.

Rychlost mám doufám dostatečnou pro případný stoupavý únik. Vrhám se na první P-40, kterou mám před sebou. Zaplňuji kříž zaměřovače a mačkám spoušť. Zasahuji cíl, ale není to nijak zdrcující. P-40 pokračuje dál v letu. Stoupám, abych opět nabral rychlost na další útok. Další střelba. Zasahuji zadní část letadla. Opět přecházím do stoupavé táhlé zatáčky. Něco mě neskutečně pálí… mám divně zakalený zrak… co se to děj.. .. .. . . .

Dosažená ocenění: * 13.10.1941 – Pilot’s Badge * 15.10.1941 – Wound Badge in Black * 15.10.1941 – Iron Cross 2nd Class * – ** Killed in battle **