Přeskočit na obsah

Focke Wulf Fw-190A-3 – Weisse 8 – EJG.1 – Bad Aibling 1945 – model Tamiya 1/72

Bad Aibling je zdrojem nemalého počtu fotografií, které jsou pro modeláře nepostradatelné. Každému modeláři padne čas od času do oka nějaká konkrétní kamufláž. Mně se to stalo nedávno u Fw-190A-8 10 vs + BX. Tam momentálně čekám na konzultace s členy diskuzního fóra LRG, kde jsem se nedávno stal členem. A druhý kus, co mě láká ke stavbě, je Fw-190A-3 bílá 8. Až se spolu nyní podíváme na rozbor kamufláže, určitě pochopíte proč. A věřím, že tím výběr kamufláží zdaleka nekončí. Je zde spoustu další kandidátů na stavbu. Bf-109, Ju-88, Bf-110, Si-204 atd. A teď, když už vím o chystané Fw-190D od IBG a snad koncem roku 2022 i první Bf-109 od Eduardů, nezůstane seznam modelů z Bad Aiblingu, co bych si rád postavil, prázdný.

Rozbor typu a kamufláže: A jde se na věc, protože otazníků je tady nespočet. Hned první, asi nejznámější fotografie v perfektním rozlišení, nám ukazuje pravou (z pohledu sedícího pilota) stranu celého stroje. Zde narážím na první otázku. Všimněte si světlého odstínu pohyblivých vodorovných a svislých ploch. Dle mého skromného odhadu půjde pravděpodobně o odstín RLM 76. Kamufláž na horních plochách očividně chybí. Zda jsou nějaké fleky na pohyblivé části VOP, taky nelze určit. Na 99% to udělám RLM 76. To 1% by mohla být buď RLM 02 nebo zeleno-žluto-modrá varianta RLM 76. To je ovšem hodně odvážná myšlenka. Další rozpor mám u bílé 8. Když se podíváte na první fotografii a uvidíte v pozadí opravdu bílou 8, co Vás napadne při pohledu na 8 v popředí? Za mě to vypadá na žlutou barvu. Ale opět se mohu mýlit. Vnitřek trupového kříže bude na 99,9% RLM 76. A poslední věc, co mě trochu trápí při rozboru této kamufláže, je odstín horního krytu zbraní. Ten se mi zdá tmavší než okolní vrchní barvy, a tak bych si dovolil tipovat na jeden z těchto odstínů. RLM 82 nebo RLM 83. Jaký je Váš názor? Budu vděčný za jakýkoliv komentář.

Model a doplňky: Jediný schopný model Fw-190A-3 1/72 je současná Tamiya. AZ model jsem nikdy neviděl, ale předpokládám, že půjde o shot-run. Něco jsem zaslechl o nových Fw190 od Eduardů, ale tam je to desítiletka jako vyšitá 😀 . Jak psal někde pan Šulc… jsme čtvrtkařská firma a dvaasedmy jsou spíše okrajová záležitost. Akceptuji to, a proto nezbývá nic jiného než zmiňovaná „Tamka“. Doplňky? Masky na kabinu a upínací pásy standardně od Eduardů a šablony opět od firmy Omask. Víc toho nedám. Nýtovat? No nevím. Nýtovadlo je, ale odvaha chybí. Podle toho, jak dopadnu na Fw-190A-8 od Eduarda. Jediné, co možná bude novinkou při této stavbě, je chystaná koupě olejového modelářského kompresoru.

Popis postupu stavby bude někdy v daleké budoucnosti. Proč? Blíží se momentálně nejlepší model Fw-190D od IBG Models, a to je mega lákadlo. Tak uvidíme 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..